Wielkie wyzwanie! I ogromna radość, gdy parę chwil po zanurzeniu papieru w wywoływaczu widzisz jak powstaje obraz na papierze. Ja ten moment ze swojego życia pamiętam bardzo dobrze. Byłem bardzo szczęśliwy :)Własna ciemnia fotograficzna
Mały poradnik dla amatorów fotografii analogowej, o tym jak zrobić ciemnię w domu
Tą część artykułu potraktuj jako wstęp, nie porusza on tematu dogłębnie, mogą być braki. Koniecznie zaopatrz się w fachową lekturę, poszukaj też tematycznych for o wywoływaniu.
Miejsce na ciemnię - najlepiej jest mieć wydzielone pomieszczenie na ciemnię, ale nie każdego na to stać i nie każdy ma takie możliwoci. Można zaaranżować do tego łazienkę bez okna. Jeli jest okno - musi być szczelnie zasłonięte.
ZADBAJ O WENTYLACJĘ! Ja się kiedyś zatrułem chemią - nic przyjemnego. Użyłem podwójnych iloci chemii, przebywałem w ciemni za długo i po 2 godzinach poczułem się bardzo słabo, miałem zawroty głowy i nie byłem w stanie nic zrobić, po prostu musiałem się położyć i odpoczšć.
Jeśli drzwi mają okienko i kratki przez które wpada światło - zasłoń je. Szparę pod drzwiami też trzeba zasłonić. No, albo pracować w nocy. Pamiętaj, w ciemni ma być smolista czerń. Naświetlony negatyw bardzo łatwo prześwietlić i zmarnować sobie efekty ciężkiej pracy. Podobnie na wiatło czuły jest papier fotograficzny. Jest on wrażliwy także na czerwone wiatło w ciemni!
Zaczynamy!
1. Potrzebujesz koreks do wywoływania negatywu. Nie musisz od razu kupować dużych i profesjonalnych, w tym na różne formaty kliszy. Mały, na jeden film Ci wystarczy. To koszt parunastu złotych za stary używany lub kilkudziesięciu za nowy. WAŻNE! Koreks musi być szczelny!!! Gdy już kupisz koreks, obejrzyj go sobie dokładnie. Zobacz jak się nawija do niego negatyw.
Zanim nawiniesz pierwszy naświetlony film do koreksu, weź jakiś stary, już wywołany negatyw i ćwicz na nim nawijanie. Może Ci się z tym trochę czas zejć. Ja pierwszy raz nawijałem film w pokoju z zamkniętymi oczami - jak coś mi nie wychodziło, to podglądałem co jest nie tak. A później próba generalna w ciemni. Miałem ją w łazience - z braku wolnego pomieszczenia. Po zamknięciu drzwi od rodka, odczekiwałem około 10 minut aby upewnić się, że jest w niej idealnie ciemno, po czym zaczynałem nawijać kliszę do koreksu. Na początku to jest trudne, ale z czasem dochodzi się do wprawy. Mózg się przyzwyczaja, palce wyrabiajš...
UWAGI: weź ze sobą nożyczki aby po nawinięciu filmu, odciąć film od kapsułki. Jeśli cały film "schował się" do kapsułki, będziesz musiał ją siłą otworzyć w ciemni. Można palcami, mocno rozewrzeć kapsułkę w miejscu szczeliny na film, ale można też pomóc sobie delikatnie śrubokrętem.
2. Nawinięty w koreksie film trzeba wywołać. Potrzebujesz wywoływacz do negatywu, np. może to być Ilford ID-11. Z czasem w miarę z nabywaniem wprawy sam dobierzesz sobie chemię, która będzie Ci najbardziej pasować. Wywoływacz bywa w formie proszku do zrobienia jednorazowego roztworu według określonych przez producenta proporcji. Wybór wywoływacza i sposób jego przyrządzenia zostawiam Tobie. Przy okazji - zaopatrz się w 3 butelki do przechowywania chemii, pojemność około 1L każda. Przydają się butle wykonane z tworzywa sztucznego, harmonijkowe - niektóre odczynniki można sobie przygotować na dłuższy czas i po zużyciu jednej części, zmniejsza się butelkę aby było w środku jak najmniej powietrza. Ważne jest aby nie było w nich powietrza, działa ono negatywnie na włacioci preparatów.
Proces wołania (skrót od wywoływania) negatywu w skrócie wygląda tak: wlewasz wywoływacz (może być ważne zwrócenie uwagi na dokładną temperaturę!) do koreksu i odmierzasz z zegarkiem w ręku np. 10 minut. W tym czasie potrząsasz koreksem na boki, lub wokoło lub jeszcze w inny sposób (wielu fotografów stosuje różne wyszukane metody, jakby czary jakie uprawiali;) ). Po upłynięciu czasu wylewasz wywoływacz i wlewasz przerywacz np. Ilford Ilfostop. Służy to temu aby zupełnie zatrzymać proces wywoływania na filmie.
Teraz negatyw trzeba utrwalić, ja używałem Tetenal Superfix Plus. Już możemy wyjąć negatyw. Możemy teraz zrobić kąpiel w płynie zmiękczającym. Bierzemy dużą kuwetę i wypełniamy ją chłodną wodą (dobrze aby nie była to kranówka, gdyż jest to twarda woda i będą powstawały zacieki na negatywie, które bardzo źle wpływają na jakość zdjęcia - plamki), dodajemy parę kropelek zmiękczacza - ja używałem Tenenal Mirasol.
Weź kliszę do ręki, chwytaj za krawędzie, tak aby nie dotykać powierzchni klatek (to bardzo ważne! palce sš tłuste, majš zanieczyszczenia, których może nie widać gołym okiem, ale zostawiš Ci lad na kliszy) i obejrzyj sobie swoje prace. Dobrze jest gdy negatyw jest pozbawiony silnych kontrastów, tzw. miękko wywołany. Będzie łatwiejszy w obróbce pod powiększalnikiem. Teraz już musisz go wysuszyć, najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu o pokojowej temeraturze - unikaj słońca!
Wysuszony film możesz pociąć na kawałki np. po 5 czy więcej klatek, ALE w tej chwili wstrzymaj się z tym, zobacz jak będzie Ci się wygodniej pracowało pod powiększalnikiem.
3. Natrudniejsze przed Tobą :)
Potrzebujesz: powiększalnik z obiektywem, 3 kuwety, szczypce do papieru, papier fotograficzny (na początek nie polecam typu 'multi-grade'),maskownicę (najlepiej dość uniwersalną abyś mógł naświetlać papier w różnych formatach), lampę ciemniową, zegar ciemniowy, acetat/pergamin na negatywy, opcjonalnie suszarka do odbitek (zdęcia można suszyć wieszając je na sznurkach przy pomocy małych klipsów), gumowe rękawiczki aby chronić skórę przed chemią i szczelne pudełko lub szczelną (od światła) szufladę na świeży, nie naświetlony papier. Od czerwonej lampy ciemniowej zaświetla się papier, więc uważaj!
Napisałem Ci co potrzeba, a Ty musisz teraz poszukać sobie tego sprzętu i kupić. Poniżej opiszę ogólnie proces naświetlania odbitek. Polecam zakupy w znanym serwisie aukcyjnym. Kupisz szybko i może u jednego sprzedawcy.
Jeszcze chemia jaką potrzeba to: wywoływacz do papieru, przerywacz i utrwalacz. UWAGA! Niektóre odczynniki są uniwersalne, i do papieru i do negatywu, a niektóre nie, więc zróć na to uwagę.
Do kuwet wlewasz chemię w kolejności: wywoływacz, przerywacz, utrwalacz. Podłączasz powiększalnik do zegara ciemniowego, a zegar do prądu. Zegarem włączasz i wyłączsz światło w powiększalniku. Lampa ciemniowa musi być tak ustawiona, aby światło z niej NIE padało bezpośrednio na papier fotograficzny, ponieważ bezporednio padajšce wiatło będzie Ci przewietlać papier. Odbitki na takim papierze wyjdš blade albo nie będzie ich wcale. Ustawienie wszystkich przedmiotów w ciemni musi być dla Ciebie optymalne. Przemyśl to dobrze aby łatwo Ci się pracowało. Wykręć żarówkę z lampy w łazience - tą zwykłą, białą. Aby ktoś z domowników nie popsuł Ci nagle całej pracy. Nie zrażaj się jak co się nie uda :) Fotografia uczy pokory i cierpliwoci. To cudowna pasja na całe życie.
Proces pracy w ciemni wygląda tak: ustawiasz format na maskownicy np. 10x15cm, na maskownicy będziesz kładł papier fotograficzny. W powiększalniku jest specjalne miejsce gdzie wsuwa się wywołany negatyw. Włączasz powiększalnik, odkrywasz dekielek z obiektywu i powinieneś już widzieć zarys obrazu na maskownicy. Ustaw ostrość na obiektywie aby obraz był jak najbardziej ostry. Przesłonę ustaw na środek skali(choć jeśli masz informacje o charakterystyce danego obiektywu, to stosuj się do nich). Wszystko powinno tak być ustawione, że jak położysz papier na maskownicy to równo naświetli się zdjęcie. Wyłącz powiększalnik. Prawdopobnie będziesz musiał doświadczalnie dobrać odpowiedni czas naświetlania papieru przez zrobienie eksperymentu. Podkładasz arkusz papieru fotograficznego na maskownicę. Zasłaniasz grubą kartą 90% papieru tak aby naświetlił się tylko wąski pasek z brzegu. Ustawiasz czas w zegarze np. na 2 sekundy. Włączasz zegar, naświetlasz zdjęcie przez 2s, przesuwasz następnie kartę odsłaniając trochę papier do 80% i ponownie naświetlasz zdjęcie przez 2s. I tak w kółko aż zupełnie odsłonisz kartą papier.
UWAGA: na czas naświetlania papieru dobrze jest wyłączyć lampę ciemniową.
Wkładasz naświetlony papier do kuwety z wywoływaczem. Czekasz tyle czasu ile jest napisane w opisie wywojki. Potem przerywasz wołanie, utrwalasz i idziesz do światła dziennego obejrzeć odbitkę. Z tych naświetlonych pasków powinieneś wybrać taki który wygląda najlepiej i dla niego też dobrze jest pamiętać czas - sumę kolejnych naświetleń, którym będziesz naświetlał następne zdjęcia.
Jeśli coś poszło nie tak, papier jest cały zaczerniony - skróć czas naświetlania. Jeśli papier jest blady, jasny - wydłuż czas naświetlania.
Miłej zabawy!
KONTAKT _ tel.: _ 519-401-201 _ Pon-PT _ godz. 8-17 _ e-MAIL: _ info@herzigstudio.plADRES studia: ul. Królowej Marysieńki 33 Warszawa, Wilanów
Mar
04
Packshoty: Walizki Podróżne
Zdjęcia bezcieniowe, na białym tleczytaj dalej.....
Mar
04
Champagne, wina białe, czerwone
Aranżacje reklamowe, packshoty złożoneczytaj dalej.....
Mar
04
Rolety, plisy, tkaniny na żaluzje
Zaawansowana fotografia produktowa plisczytaj dalej.....
Mar
04
Deski do krojenia, akcesoria kuchenne
Packshotyczytaj dalej.....
Mar
04
Luksfery, pustaki szklane, mat. budowlane
Packshoty luksferczytaj dalej.....
Mar
03
Szklanki, kieliszki i inne szkła
Fotografia produktowa wyrobów szklanychczytaj dalej.....
Sty
22
Gadżety reklamowe Frauscher
produktowa sesja zdjęciowaczytaj dalej.....
Sty
20
Kocyki, poduszki, ubranka dla dzieci
zdjęcia nie tylko bezcienioweczytaj dalej.....
Sty
19
Fotografia produktowa obuwia
efektowne packshoty butów sportowychczytaj dalej.....
Sty
12
Fotografia produktowa złotej biżuterii
złote naszyjniki, bransoletki etcczytaj dalej.....
Sty
12
Systemy mocowań, kołki, śruby, wkręty...
fotografia produktowa: kompozycjeczytaj dalej.....
Gru
1
Klamki i rozety do drzwi
packshot i wizualizacjeczytaj dalej.....
Maj
16
Profesjonalne zdjęcia okularów
Ray Ban, Versace i inne oprawkiczytaj dalej.....
Maj
15
Zdjęcia telefonów komórkowych / smartfonów
bardzo profesjonalne zdjęcia czytaj dalej.....
Mar
16
Zdjęcia pasków do zegarków
Kompozycje reklamowe i packshoty czytaj dalej.....
Mar
14
Profesjonalne zdjęcia akc. szkolnych
i zdjęcia akcsoriów biurowych czytaj dalej.....
Mar
13
Profesjonalne zdjęcia ubrań
oraz innych części odzieży czytaj dalej.....
Mar
13
Profesjonalne zdjęcia urządzeń elektronicznych
i ogólnie elektroniki czytaj dalej.....
Mar
11
Zdjęcia Opakowań
i pudełek, kartonikówczytaj dalej.....
Mar
10
Fotografia Akcesoriów Medycznych
Zdjęcia sprzętu medycznego czytaj dalej.....
Mar
6
Zdjęcia Narzędzi
i zdjęcia akcesoriów ogrodniczychczytaj dalej.....
Mar
5
Zdjęcia krawatów
Profesjonalny Packshot Warszawaczytaj dalej.....
Mar
2
Zdjęcia termometrów i ciśnieniomierzy
zdjęcia z grupy Ochrona Zdrowiaczytaj dalej.....
Lut
28
Zdjęcia Komputerów
i zdjęcia akcesoriów komputerowychczytaj dalej.....
Lut
27
Biżuteria Złota Srebrna - Zdjęcia
Profesjonalna fotografia biżuteriiczytaj dalej.....
Lut
27
Aromatyczna Kawa - Zdjęcia
Profesjonalna fotografia kawy czytaj dalej.....
Lut
26
Zdjęcia Kosmetykow
Profesjonalna fotografia kosmetyków czytaj dalej.....
Paz
29
Zdjęcia Zegarków
Profesjonalne fotografia zegarków czytaj dalej.....
Paz
28
Zdjęcia typu DUCH
profesjonalna fotografia odzieży, zdjęcia ubrań czytaj dalej.....
Sie
15
O potrzebie dobrych zdjęć
czyli Jak podnieść sprzedaż w sklepie internetowym?czytaj dalej.....
Wrz
30
Zdjęcia Słodyczy
Profesjonalna fotografia wyrobów cukierniczych czytaj dalej.....
Lip
5
Twoje być albo nie być
czyli bądź liderem w biznesie!czytaj dalej.....
Cze
14
ogólnie o fotografii produktowej
Sty
25
Profesjonalna Fotografia Produktowa Alkoholi
Whisky, drinki, likiery - zdjęcia typu packshotczytaj dalej.....
Lut
01
Zdjęcia katalogowe Drzwi
Skrzydła drzwiowe - fotografia katalogowa na białym tleczytaj dalej.....
Mar
21
Akcesoria komputerowe, elektronika, urządzenia
Fotografia reklamowa na białym tleczytaj dalej.....
Mar
30
Zdjęcia katalogowe biżuterii
Fotografia produktowa do kataloguczytaj dalej.....
Lut
03
Profesjonalna Fotografia Produktowa okuć drzwiowych
Zdjęcia klamek, gałek, pochwytów, zamków...czytaj dalej.....
Mar
23
Zdjęcia reklamowe kłódek
w aranżacji fotograficznej podkreślającej cechy kłódkiczytaj dalej.....
Mar
25
Zdjęcia kocyków i poduszek
Packshoty akcesoriów pościelowych dla najmłodszych - słodki czas dzieciństwa :)czytaj dalej.....
Mar
06
Zdjęcia aranżowane i kompozycje produktów
Alternatywny packshot na czarnym tleczytaj dalej.....
Mar
04
Packshot instrumentu Nano Theremin
Fotografia produktowa na białym tleczytaj dalej.....
Mar
04
Fotografia reklamowa mebli
Zdjęcia packshot stolików, stołków, komód...czytaj dalej.....
Mar
26
Miecz japoński - zdjęcia
ręcznie kutych ze stali damasceńskiej z wartwamiczytaj dalej.....
Mar
10
Fotografia Reklamowa Noży Stalowych
fotografia produktowa - packshoty i aranżacjeczytaj dalej.....
Mar
12
Fotografia produktowa pantofli
Packshot obuwia męskiego i aranżacjeczytaj dalej.....
Mar
04
Zdjęcia packshot rękawic roboczych
Fotografia produktowa na białym tleczytaj dalej.....
Mar
15
Zdjęcia skarpetek na duchu
Fotografia produktowa bieliznyczytaj dalej.....
Mar
26
Zdjęcia skóry na meble
Fotografia produktowa w aranżacji z krzesłemczytaj dalej.....
Mar
17
Fotografia produktowa Słuchawek Stereo
Rewelacyjne Packshoty na amazon i nie tylkoczytaj dalej.....
Mar
20
Zdjęcia telefonów, smartfonów
Fotografia reklamowa urządzeń mobilnych!czytaj dalej.....
Mar
29
Zdjęcia produktowe toreb
Fotografia produktowa do katalogu i wwwczytaj dalej.....
Mar
28
Packshoty wykrywaczy metali
Profesjonalne zdjęcia do katalogu, reklamy, ulotki i sklepu internetowegoczytaj dalej.....
Wrz
17
Profesjonalny Packshot
Co to jest packshot? Oto odpowiedź...czytaj dalej.....
Wrz
17
Co to jest Profesjonalna Fotografia Katalogowa ?
Krótkie wyjaśnienie bardzo ważnego pojęcia w branży :)czytaj dalej.....
Lip
26
Lustrzanka analogowa - jak robić zdjęcia?
Chciałbyś robić zdjęcia lustrzanką analogową, ale nie wiesz za co się zabrać? Ten artykuł jest dla Ciebie!czytaj dalej.....
Lip
26
Słownik pojęć fotograficznych
Mojego autorstwa, napisany przystępnym językiem. Nie zawiera technicznych definicji, ale napisany jest tak, aby nawet laik wiedział o co chodzi. czytaj dalej.....
Lip
20
Zmiana szaty graficznej
Po tygodniach przygotowań i prac, całkowicie ulega zmianie szata graficzna i zawartość HerzigStudio.czytaj dalej.....
Lip
26
Własna ciemnia fotograficzna
Garść przydatnych porad o ciemni i skrócony opis całego procesu wołania negatywu czarno-białego. czytaj dalej.....
Lip
21
Jaką kupić lustrzankę?
To pytanie nurtuje tysiące ludzi. Ja Wam daję szybką i łatwą odpowiedź :) czytaj dalej.....
Strona herzigstudio.pl najefektywniej pracuje korzystając z ciasteczek ( pliki cookie). Mogą Państwo zmienić ustawienia korzystania z tych plików w swojej przeglądarce internetowej.