Znajdziesz tu wyjaśnienia wielu technicznych i potocznych określeń związanych z fotografią

Opracowanie jest dość luźne, tak aby każdy szybko zrozumiał o co chodzi :) Nie jest moim celem przytaczenie tutaj technicznych definicji które czasem dla amatora są po prostu niezrozumiałe.

A

Aberracja - to negatywna cecha obiektywu, w tanich konstrukcjach występuje popularnie. Może się objawiać zniekształceniem obrazu, gorszą ostrością lub powstającą kolorową (zieloną, fioletową, czerwoną) obwódką na krawędziach fotografowanego przedmiotu. Ta konkretna aberracja to aberracja chromatyczna.

Artefakty - to potoczne określenie niepożądanych widocznych cech zdjęcia w postaci plamek, kropek, kresek przypominających rysy. Do tego można także zaliczyć efekt flary, duszki.

B

Balans bieli - Parametr w fot. cyfrowej, wyrażony w stopniach Kalvina, ogólnie rzecz biorąc służy do "wskazania" aparatowi prawidłowej wartości bieli na zdjęciu. Dla różnego rodzaju oświetlenia wybiera się inny balans bieli. Parametr ten odpowiada za prawidłową reprodukcję kolorów. W źle ustawionym balansie może się okazać, że np. białe w rzeczywistości ściany pomieszczenia "wyjdą" pożókłke albo niebieskie. W fot. tradycyjnej nie ustawia się balansu bieli, a należy dobrać negatyw do odpowiedniego źródła światła, np. do robienia zdjęć w słoneczną pogodę.

Bagnet - np. bagnet Pentax - mocowanie obiektywu do systemu Pentax

Body - Patrz Korpus

Bokeh - sposób rozmycia tła przez obiektyw. Każdy obiektyw inaczej rysuje scenę. Niektóre obiektywy dają wprost malarski efekt rozmycia tła.

C

Ciemny obiektyw - potocznie o obiektywach mających mały współczynnik światło-siły, np. 1:4

Cienie - pot. ciemne partie obrazu

Cokin - System Cokina. System mocowania filtrów do obiektywu. Nie nakręca się ich bezpośrednio na obiektyw jak w wypadku filtrów kołowych, a wsuwa w specjalny uchwyt/holder przypinany do obiektywu. Filtry Cokina są drogie, ale cenione za uniwersalność. Jeden filtr może Ci pasować do wszystkich szkieł, czego nie dadzą Ci filtry kołowe tworzone na określoną średnicę gwintu obiektywu.

Cross-processing - technika krzyżowego wywoływania zdjęć zarówno z negatywów jak i aparatów cyfrowych. Polega na tym, że np. negatyw wywołuje się w chemii przeznaczonej do slajdów. I np. na odwrót, slajdy w chemii do negatywów. Pozwala to czasem uzyskać bardzo interesujące kolory, kontrasty i tonacje na zdjęciu. Więcej informacji o tej technice szukaj w sieci.

Cyfra - potocznie o cyfrowej lustrzance

Cyfrowa ciemnia - to zarówno miejsce jak i oprogramowanie. Miejsce, bo pomieszczenie o odpowiednim oświetleniu i odpowiedni, dobrze skalibrowany monitor. Chodzi tutaj o jak największą jakość reprodukcji kolorów oraz jasności i kontrastu. Dalej pod tym pojęciem myśli się o wywoływaniu zdjęć, patrz: RAW oraz Wywoływanie zdjęć

Czas naświetlania - to parametr jak nazwa mówi, określający przez jaki okres czasu będzie otwarta migawka w aparacie

Czułość - czułość materiału światłoczułego na światło. Im materiał bardziej czuły - wyższa wartość - tym mniej światła potrzeba do uzyskania prawidłowej ekspozycji fotografii

D

Dystorsja - negatywna cecha obiektywów, np. obiektyw 18mm powoduje wykrzywienie obrazu. Takie właśnie wykrzywienia to dystorsja.

E

Ekspozycja

Element światłoczuły - W fotografii cyfrowej jest nim matryca, w fotografii tradycyjnej patrz: Negatyw

F

Film - patrz Negatyw

Filtr kompensacyjny - to filtr który kompensuje, jak nazwa mówi, np. temperaturę barwową. W aparatach cyfrowych możesz ustawić balans bieli jak chcesz, a w wypadku negatywów musisz kupić film przeznaczony do robienia zdjęć o określonej porze dnia lub do zdjęć przy świetle żarowym. Te filtry mają różnobarwne zabarwienie. Przykład: masz film do światła dziennego, chcesz zrobić zdjęcie przy sztucznym oświetleniu w pomieszczeniu - nakręć filtr niebieski. Intensywność filtra trzeba dobrać doświadczalnie. Stosowanie takich filtrów często powoduje też osłabienie ilości wpadającego światła do obiektywu w zakresie około 0.5/1 wartości przesłony.

Filtr polaryzacyjny

Filtr połówkowy - tak jak filtr szary, tyle że tylko połowa filtru jest zaciemniona. Przejście między ciemną częścią a przeźroczystą jest płynne. To filtr efektowy, często pomocny do "przyciemnienia świateł", np. fotografując krajobraz, niebo jest bardzo jasne i aby nie uzyskać na nim prześwietlenia, można zastosować filtr połówkowy. Można także połączyć go z filtrem polaryzacyjnym. Powinno udać się uzyskać efekt bardzo ciemnego granatowego nieba.

Filtr szary - filtr nie wpływający na kolor zdjęcia a ograniczający ilość wpadającego światła do obiektywu. Ma różne zastosowania, np. w bardzo słoneczny dzień, kiedy nie chcemy przymykać przesłony obiektywu aby zachować walory plastyki obiektywu

G

Grzyb - Cecha głównie starszych obiektywów. Przechowując optykę w nieodpowiednich warunkach, narażając ją na długotrwałe zawilgocenie można narazić soczewki obiektywów na powstanie grzyba. Na początku to są delikatnie nitki przy krawędzi soczewki, w dłuższym czasie potrafią rozprzestrzenić się na całą soczewką sprawiając że obiektyw jest bezużyteczny. Powstaje także na soczewkach klejonych. W początkowej fazie łatwy do usunięcia przy pomocy ogólnodostępnych środków do czyszczenia optyki.

H

HSS / High Speed Shooting / Szybka fotografia - to określenia na wykonywanie zdjęć przy czasach naświetlania rzędu 1/50000 sekundy i krócej. Wymaga używania specjalnej lampy błyskowej i synchronizacji w jej wyzwoleniu. Pozwala zarejestrować moment przebijania np. owocu przez pocisk wystrzelony z broni. Generalnie to bardzo ciekawa dziedzina fotografii. Domowy sposób na HSS: zupełnie ciemne pomieszczenie (zero światła), aparat na statywie, czas naświetlania np. 2 sekundy. Zewnętrzna lampa błyskowa (może być reporterska, koniecznie z regulacją siły błysku). I robisz tak: budujesz scenę, kadr, ustawiasz aparat. Ustawiasz sobie lampkę tak aby Ci oświetliła scenę jak chcesz. Lampę ustawiasz na najsłabszą moc. Wtedy błysk jest bardzo krótki i powinien być rzędu 1/10000 sek czyli krócej niż migawka w Twoim aparacie. Przesłonę ustawiasz doświadczalnie tak aby zdjęcie było prawidłowo naświetlone. I bawisz się :)

J

Jasność obiektywu - patrz: Światło obiektywu

Jasny obiektyw - potocznie o obiektywach mających duży współczynnik światło-siły, np 1:1.4

JPG - w fot. cyfrowej, plik graficzny zawierający obraz w formie skompresowanej (spakowanej). Rodzaj kompresji używany w JPG jest stratny, więc im wyższy parametr kompresji się wybierze, tym zdjęcie będziej gorzej wyglądać. JPG jest szeroko stosowany w Internecie i ja sam się nim posługuję. Stosując parametr kompresji na poziomie 95% zdjęcie jest na tyle małe (rozmiar w kilobajtach), że nadaje się do Internetu i na tyle dobrej jakości, że tylko grafik lub fotograf jest w stanie dostrzec różnice między tym zdjęciem w formacie JPG a np. TIF (nieskompresowany). Poza tym JPG to obraz "spłaszczony". Nie nadaje się do ponownej edycji. Jeśli pierwotnie posiadałeś obraz na warstwach, przy konwersji zdjęć do JPG warstwy są scalane w jedną.

K

Klin - element matówki bardzo ułatwiający ręczne ostrzenie. Wyglądem przypomina koło z dwiema połówkami koła w środku. Patrząc na te dwie połówki ustawiasz ostrość. Gdy obraz jest nie ostry, obraz widziany na połówkach jest "rozjechany", "połamany". W momencie gdy jednocześnie przez dwie połówki będziesz widział równy obraz, ostrość jest ustawiona prawidłowo.

Komora lustra - Gdy odepniesz obiektyw i zajrzysz do aparatu - zobaczysz komorę lustra :)

Korpus - czyli aparat fotograficzny

L

Lustro - element komory lustra - ustawione pod kątem 45 stopni. W trakcie kadrowania lustro jest w pozycji opuszczonej. Wpadające przez obiektyw światło odbija się od lustra i pada na matówkę. W momencie wyzwolenia migawki lustro natychmiast unosi się - znika obraz w wizjerze - a całe światło wpadające przez obiektyw kierowane jest na materiał światłoczuły

M

M42 - popularny do dzisiaj sposób mocowania obiektywów na wkręcany gwint. Pod hasłem M42 mówi się o całej serii obiektywów i aparatów.

Maksymalny otwór przesłony - czyli wartość w której przesłona jest zupełnie otwarta, a do obiektywu wpada największa ilość światła. Przy ustawieniu obiektywu na maksymalną przesłonę obraz będzie rysowany bardzo delikatnie, nie będzie dużo ostrości w kadrze. Można to wykorzystać bardzo kreatywnie np. w portrecie ustawiając ostrość na oczy.

Minimalny otwór przesłony - wartość w której obiektyw ma zupełnie zamkniętą przesłonę. Do obiektywu wpada wtedy najmniejsza możliwa ilość światła, obiektyw rysuje ostro. Przesłonę zupełnie przymkniętą można stosować z powodzeniem w fotografii dalekich krajobrazów ustawiająć ostrość na hiperfokalną.

Matówka - element układu wizjera, światło wpadające przez obiektyw odbija się od lustra i przechodzi przez matówkę tworząc na niej obraz, który dalej przechodzi przez pryzmat i jest oglądany przez okular wizjera. Matówka często zawiera rózne wzory w postaci celownika lub siatki pomagające przy kadrowaniu. W aparatach tradycyjnych matówki są wyposażone w mikroraster lub klin w celu ułatwienia ręcznego ostrzenia

Migawka - element mechaniczny aparatu. To w pewnym sensie zasłona, kurtyna, która w momencie wciśnięcia spustu migawki odsłania na określony wcześniej czas materiał światłoczuły.

Mikroraster - element matówki ułatwiający ręczne ostrzenie. Wyglądem przypomina plaster miodu. W komórkach plastra widać obraz. Gdy nie ma ostrości w pożądanym miejscu, w komórkach powstaje efekt "pikselizacji". W momencie prawidłowego ustawienia ostrości efekt pikseli znika, a obraz jest klarowny.

Mydło, mydlane - potocznie o nie ostrości na zdjęciu

N

Negatyw - klisza, film, materiał światło czuły w postaci np. cienkiej taśmy, na nim rejestrują się zdjęcia

Namiot bezcieniowy - To np. sześcian o wymiarach 80x80x80cm posiadający wszystkie ścianki wykonane z półprzepuszczalnej świato białej tkaniny. Z jednej strony jest zdejmowana / odpinana ścianka z otworem przez który wkłada się obiektyw. Niestety nazwa namiotu jest mylna. Prawidłowo nazywa się to namiot świetlny. Otóż zdjęcie bezcieniowe można uzyskać nie stosując namiotu, a także można zrobić w namiocie bezcieniowym zdjęcie z cieniami. Przyjęło się myślenie, że do profesjonalnej fotografii wystarczy ów namiot oraz 2-3 lampki. To nie prawda. To są tylko narzędzia i trzeba także dołożyć własnej inwencji twórczej nie mówiąc już o znajomości pojęć technicznych. Ja np. prawie nigdy nie używam namiotu bezcieniowego.

O

Obiektyw - w formie cylindra, układ/zespół soczewek różnego rodzaju, podpinany do aparatu, całkowicie odpowiedzialny za sposób rysowania obrazu na zdjęciu.

Ogniskowa - to pojęcie wyjaśnię niebawem :)

Osłona przeciwsłoneczna - Patrz: Tulipan

P

Pajęczynka - na obiektywie, zobacz -> Grzyb

Packshot - najprościej mówiąc to zdjęcie produktu. Określenie profesjonalnych zdjęć. Skrótowo chodzi o prawidłową ekspozycję, najlepsze ustawienie przedmiotu, specjalnie dobrane światło, perfekcyjną ostrość, szczegółowy retusz, precyzyjne szparowanie itp. To wszystko zajmuje bardzo wiele czasu, ale efekt bywa nie raz zdumiewający. Packshotami mogą być np. zdjęcia do sklepu internetowego. One są często na białym tle. Pamiętajmy jednak, że to że zdjęcie jest na białym tle, to nie znaczy że jest profesjonalne :) Często widzę w różnych sklepach zdjęcia - fotki - z na siłę usuniętym tłem. Same w sobie są źle naświetlone, brzydkie wręcz, ale białe tło jest. Nie rozumiem jak tego można nie widzieć na zdjęciu? :) Powiem więcej, często przedmiot o niebo lepiej wygląda z swoim normalnym (ale dobrze dobranym) tłem, niż z tłem na siłę usuniętym.

Pomiar światła - czynność wykonywana często przez wbudowany światłomierz w aparacie, służy do określenia siły światła wpadającej do aparatu i prawidłowego naświetlenia zdjęcia. Pomiar światła można dokonać także zewnętrznym światłomierzem.

Priorytet czasu - Program, tryb aparatu fotograficznego, w którym ustala się sztywny czas naświetlania, a aparat sam będzie dobierał wartość przesłony w zależności od wskazań światłomierza

Priorytet przesłony - Program, tryb aparatu fotograficznego, w którym ustala się na sztywno określoną wartość przesłony, a aparat sam będzie dobierał czas naświetlenia w zależności od wskazań światłomierza.

Priorytet czułości - Program, tryb aparatu fotograficznego, w którym ustala się na sztywno czułość, a aparat sam będzie dobierał wartości czasu i przesłony w zależności od wskazań światłomierza

Przesłona - element mechaniczny obiektywu - wpływa na ilość wpadającego światła. Im wyższa wartość wyrażona w F, np. F8, tym mniej światła przechodzi przez obiektyw, ale zwiększa się ostrość rysowanego obrazu

Pryzmat - element układu wizjera

Puszka - Patrz Korpus

R

RAW - w fot. cyfrowej, format zapisu zdjęcia. To jest zrzut surowego obrazu z matrycy bez ingerencji weń przez aparat. W formacie JPG zawsze w zdjęciu jest duża ingerencja aparatu w obraz. Praca z RAW wymaga dużego doświadczenia, to jest jakby cyfrowa ciemnia. W odróżnieniu od RAW, w JPG aparat sam podkręca ostrość, kontrast, jasność i nasycenie barw według wbudowanego wzorca. Nie zawsze takie działanie wychodzi dobrze, a w fotografii profesjonalnej jest nawet szkodliwe.

S

Sanki - patrz Stopka

Samowyzwalacz - timer, narzędzie w aparacie pozwalające ustawić czas po jakim nastąpi zdjęcie (wyzwolenie migawki) od momentu wciśnięcia spustu migawki.

Stałka - potocznie o obiektywie stało-ogniskowym, np. popularny obiektyw standardowy o ogniskowej 50mm

Stopka - element aparatu, złącze w które wpina się dodatkową, zewnętrzną lampę błyskową

Sunshader - Patrz: Tulipan

System - np. System Nikona - pod tym pojęciem rozumiemy szereg aparatów, obiektywów, lamp błyskowych i innych akcesoriów w całości ze sobą kompatybilnych (zgodnych). Nie będzie zgodny ze sobą system Canona z systemem Pentaxa, bo różnią się stadardami chociażby połączeń elementów. Często zmiana systemu dla fotografa jest bardzo kosztowna

Szklarnia - potocznie o swojej kolekcji obiektywów

Szkło - potocznie o obiektywie

Szum - negatywnie wpływające na jakość fotografii artefakty na zdjęciu w postaci niepożądanych pikseli o różnym zabarwienu. Oglądając zdjęcie na zbliżeniu widać "plamki" w ciemnych obszarach, tzw. Cieniach (Patrz: Cienie). Szum po prostu brzydko wygląda i ma też negatywny wpływ na ostrość zdjęcia. W procesie obróbki cyfrowej pewną część szumu można usunąć, ale nie wszystko da się zrobić, jeśli fotografia została źle naświetlona. Najczęściej szum pojawia się na wysokich wartościach ISO (czułości) w aparatach i przy niedoświetlonych scenach (w momencie wyciągania światła z niedoświetleń w post-processingu). W fot. cyfrowej szum powstaje także przy długich czasach naświetlania, generuje go matryca, która po prostu nagrzewa się i spada jej efektywność pracy.

Ś

Światłomierz - jak nazwa wskazuje, mierzy światło. Może być wbudowany w aparat, pomiar odbywa się najczęściej przez obiektyw. Może to też być zewnętrzne urządzenie. W fotografii amatorskiej zupełnie wystarcza wbudowany światłomierz.

Światła / Podświetlenia - pot. jasne partie obrazu

Światło obiektywu - tym pojęciem określa się jak jasny jest obiektyw, tzn. do jakiej wartości F można otworzyć przesłonę. Obiektyw z dużą światło-siłą to np. F 1:1.4 czyli bardzo jasny. Jasne obiektywy to modele których zakres otwarcia przesłony zaczyna się w przedziale F 1:1.4 do F 1:2.4. W niektórych konstrukcjach światło F 1:2.8 uznaje się też za jasne - szczególnie w teleobiektywach, które przez wzgląd na swoją konstrukcję, jakby z natury są ciemniejsze. Istnieją też na świecie obiektywy o jasności F 1:1.0, rzadko wystepują i są bardzo drogie. Nie ma róży bez kolców - często obiektyw przy tak szeroko otwartej przesłonie nie grzeszy ostrością, ale mając wprawę można uzyskać piękny obraz.

Światłosiła - patrz: Światło obiektywu

T

Technika złotego podziału - Patrz: Złoty podział

Telecentryczność - równegłe rzutowanie światła przez obiektyw na element światłoczuły. Jeśli obiektyw nie posiada telecentryczności, powstaną na zdjęciu zniekształcenia w rogach kadru.

Tulipan - element nakładany lub nakręcany na przednią soczewkę obiektywu, w formie tuby lub przypominający tulipana - chroni obiektyw przed bocznym światłem które może wpaść do obiektywu i spowodować niepożądane bliki lub efekt flary

W

Winietowanie, winieta - widoczne na fotografii ciemniejsze partie w rogach zdjęcia. Jest to wada obiektywu, ale można ją wykorzystać artystycznie :) Winitę można dodać np. w programie Photoshop

Wizjer - element układu optycznego służacego do kadrowania zdjęcia oraz pomiaru światła przez obiektyw

Wołanie - Patrz: Wywoływanie

Wywoływanie - w fot. tradycyjnej, ogólnie rzecz biorąc, proces przemiany obrazu z negatywu - kliszy - w pozytyw - odbitkę :) W fot. cyfrowej, "obróbka" zdjęcia w formacie RAW polegająca głównie na "wyciągnięciu" kontrastów, świateł, półcieni, ostrości, redukcji szumu, korekty balansu bieli itp

Wywojka - wywoływacz

Z

Zdjęcia katalogowe - dziedzina fotografii reklamowej. Profesjonalne zdjęcia katalogowe możesz obejrzeć w moim portfolio :) Takie fotografie charakteryzuje bardzo wysoka rozdzielczość, perfekcyjnie naświetlona scena, super ostrość, często też ciekawe ułożenie produktu do zdjęcia, precyzyjne szparowanie, idealny retusz - a i nie raz dokłada się coś od siebie aby poprawić rzeczywistość. Ponadto jeśli trzeba stworzyć katalog np. plecaków, to wszystkie plecaki powinny być ustawione do zdjęć pod jednym, tym samym kątem. To sprawia bardzo miłe wrażenie gdy ogląda się gotowy katalog.

Złoty podział - To pojęcie wyjaśnię niebawem :)

Torba skórzana

Mar

04

Packshot instrumentu Nano Theremin

Fotografia produktowa na białym tleczytaj dalej.....

Mar

04

Packshoty: Walizki Podróżne

Zdjęcia bezcieniowe, na białym tleczytaj dalej.....

Mar

04

Champagne, wina białe, czerwone

Aranżacje reklamowe, packshoty złożoneczytaj dalej.....

Mar

04

Rolety, plisy, tkaniny na żaluzje

Zaawansowana fotografia produktowa plisczytaj dalej.....

Mar

04

Deski do krojenia, akcesoria kuchenne

Packshotyczytaj dalej.....

Mar

04

Luksfery, pustaki szklane, mat. budowlane

Packshoty luksferczytaj dalej.....

Mar

03

Szklanki, kieliszki i inne szkła

Fotografia produktowa wyrobów szklanychczytaj dalej.....

Sty

22

Gadżety reklamowe Frauscher

produktowa sesja zdjęciowaczytaj dalej.....

Sty

20

Kocyki, poduszki, ubranka dla dzieci

zdjęcia nie tylko bezcienioweczytaj dalej.....

Sty

19

Fotografia produktowa obuwia

efektowne packshoty butów sportowychczytaj dalej.....

Sty

12

Fotografia produktowa złotej biżuterii

złote naszyjniki, bransoletki etcczytaj dalej.....

Sty

12

Systemy mocowań, kołki, śruby, wkręty...

fotografia produktowa: kompozycjeczytaj dalej.....

Gru

1

Klamki i rozety do drzwi

packshot i wizualizacjeczytaj dalej.....

Maj

16

Profesjonalne zdjęcia okularów

Ray Ban, Versace i inne oprawkiczytaj dalej.....

Maj

15

Zdjęcia telefonów komórkowych / smartfonów

bardzo profesjonalne zdjęcia czytaj dalej.....

Mar

16

Zdjęcia pasków do zegarków

Kompozycje reklamowe i packshoty czytaj dalej.....

Mar

14

Profesjonalne zdjęcia akc. szkolnych

i zdjęcia akcsoriów biurowych czytaj dalej.....

Mar

13

Profesjonalne zdjęcia ubrań

oraz innych części odzieży czytaj dalej.....

Mar

13

Profesjonalne zdjęcia urządzeń elektronicznych

i ogólnie elektroniki czytaj dalej.....

Mar

11

Zdjęcia Opakowań

i pudełek, kartonikówczytaj dalej.....

Mar

10

Fotografia Akcesoriów Medycznych

Zdjęcia sprzętu medycznego czytaj dalej.....

Mar

6

Zdjęcia Narzędzi

i zdjęcia akcesoriów ogrodniczychczytaj dalej.....

Mar

5

Zdjęcia krawatów

Profesjonalny Packshot Warszawaczytaj dalej.....

Mar

2

Zdjęcia termometrów i ciśnieniomierzy

zdjęcia z grupy Ochrona Zdrowiaczytaj dalej.....

Lut

28

Zdjęcia Komputerów

i zdjęcia akcesoriów komputerowychczytaj dalej.....

Lut

27

Biżuteria Złota Srebrna - Zdjęcia

Profesjonalna fotografia biżuteriiczytaj dalej.....

Lut

27

Aromatyczna Kawa - Zdjęcia

Profesjonalna fotografia kawy czytaj dalej.....

Lut

26

Zdjęcia Kosmetykow

Profesjonalna fotografia kosmetyków czytaj dalej.....

Paz

29

Zdjęcia Zegarków

Profesjonalne fotografia zegarków czytaj dalej.....

Paz

28

Zdjęcia typu DUCH

profesjonalna fotografia odzieży, zdjęcia ubrań czytaj dalej.....

Sie

15

O potrzebie dobrych zdjęć

czyli Jak podnieść sprzedaż w sklepie internetowym?czytaj dalej.....

Wrz

30

Zdjęcia Słodyczy

Profesjonalna fotografia wyrobów cukierniczych czytaj dalej.....

Lip

5

Twoje być albo nie być

czyli bądź liderem w biznesie!czytaj dalej.....

Cze

14

ogólnie o fotografii produktowej

czytaj dalej.....

Sty

25

Profesjonalna Fotografia Produktowa Alkoholi

Whisky, drinki, likiery - zdjęcia typu packshotczytaj dalej.....

Lut

01

Zdjęcia katalogowe Drzwi

Skrzydła drzwiowe - fotografia katalogowa na białym tleczytaj dalej.....

Mar

21

Akcesoria komputerowe, elektronika, urządzenia

Fotografia reklamowa na białym tleczytaj dalej.....

Mar

30

Zdjęcia katalogowe biżuterii

Fotografia produktowa do kataloguczytaj dalej.....

Lut

03

Profesjonalna Fotografia Produktowa okuć drzwiowych

Zdjęcia klamek, gałek, pochwytów, zamków...czytaj dalej.....

Mar

23

Zdjęcia reklamowe kłódek

w aranżacji fotograficznej podkreślającej cechy kłódkiczytaj dalej.....

Mar

25

Zdjęcia kocyków i poduszek

Packshoty akcesoriów pościelowych dla najmłodszych - słodki czas dzieciństwa :)czytaj dalej.....

Mar

06

Zdjęcia aranżowane i kompozycje produktów

Alternatywny packshot na czarnym tleczytaj dalej.....

Mar

04

Packshot instrumentu Nano Theremin

Fotografia produktowa na białym tleczytaj dalej.....

Mar

04

Fotografia reklamowa mebli

Zdjęcia packshot stolików, stołków, komód...czytaj dalej.....

Mar

26

Miecz japoński - zdjęcia

ręcznie kutych ze stali damasceńskiej z wartwamiczytaj dalej.....

Mar

10

Fotografia Reklamowa Noży Stalowych

fotografia produktowa - packshoty i aranżacjeczytaj dalej.....

Mar

12

Fotografia produktowa pantofli

Packshot obuwia męskiego i aranżacjeczytaj dalej.....

Mar

15

Zdjęcia skarpetek na duchu

Fotografia produktowa bieliznyczytaj dalej.....

Mar

26

Zdjęcia skóry na meble

Fotografia produktowa w aranżacji z krzesłemczytaj dalej.....

Mar

17

Fotografia produktowa Słuchawek Stereo

Rewelacyjne Packshoty na amazon i nie tylkoczytaj dalej.....

Mar

20

Zdjęcia telefonów, smartfonów

Fotografia reklamowa urządzeń mobilnych!czytaj dalej.....

Mar

29

Zdjęcia produktowe toreb

Fotografia produktowa do katalogu i wwwczytaj dalej.....

Mar

28

Packshoty wykrywaczy metali

Profesjonalne zdjęcia do katalogu, reklamy, ulotki i sklepu internetowegoczytaj dalej.....

Wrz

17

Profesjonalny Packshot

Co to jest packshot? Oto odpowiedź...czytaj dalej.....

Wrz

17

Co to jest Profesjonalna Fotografia Katalogowa ?

Krótkie wyjaśnienie bardzo ważnego pojęcia w branży :)czytaj dalej.....

Lip

26

Lustrzanka analogowa - jak robić zdjęcia?

Chciałbyś robić zdjęcia lustrzanką analogową, ale nie wiesz za co się zabrać? Ten artykuł jest dla Ciebie!czytaj dalej.....

Lip

26

Słownik pojęć fotograficznych

Mojego autorstwa, napisany przystępnym językiem. Nie zawiera technicznych definicji, ale napisany jest tak, aby nawet laik wiedział o co chodzi. czytaj dalej.....

Lip

26

Własna ciemnia fotograficzna

Garść przydatnych porad o ciemni i skrócony opis całego procesu wołania negatywu czarno-białego. czytaj dalej.....

Lip

21

Jaką kupić lustrzankę?

To pytanie nurtuje tysiące ludzi. Ja Wam daję szybką i łatwą odpowiedź :) czytaj dalej.....

Lip

20

Zmiana szaty graficznej

Po tygodniach przygotowań i prac, całkowicie ulega zmianie szata graficzna i zawartość HerzigStudio.czytaj dalej.....

Mar

04

Zdjęcia packshot rękawic roboczych

Fotografia produktowa na białym tleczytaj dalej.....

Strona herzigstudio.pl najefektywniej pracuje korzystając z ciasteczek ( pliki cookie). Mogą Państwo zmienić ustawienia korzystania z tych plików w swojej przeglądarce internetowej.

Zobacz mnie w twitter Zobacz mnie na Youtube Zobacz moje konto w Linkedin Zobacz mnie w Instagram Zobacz mnie w Pinterest